Wyedukujmy rodziców

Line
Wyedukujmy rodziców

Na ogół rodzice nie mają wiedzy stomatologicznej - trudno się dziwić. Gdyby ktoś zapytał mnie co to jest C# albo SQL - też bym nie wiedziała, chociaż mój mąż jest programistą. Każdy ma swoją dziedzinę, w której się rozwija zawodowo. Każdy ma swoje pasje, obowiązki i niekoniecznie wiedza ogólnostomatologiczna ma tam swoje miejsce. Tym bardziej dentyści, przy każdej możliwej okazji powinni przekazywać rodzicom wskazówki, informacje, zalecenia na temat zdrowia i higieny jamy ustnej. Może dzięki temu pomogą sprawić, aby piękny szczęśliwy uśmiech był wizytówką całej naszej rodziny.

Drogi Rodzicu – pamiętaj

 • Masz ogromny wpływ na zdrowie dziecka. To zdrowie w dużej mierze zależy od Ciebie. Wystarczy tylko spojrzeć trochę dalej, wiedzieć więcej i kreować zdrowy styl życia i utwierdzać się w przekonaniu, że warto robić jeszcze więcej.
 • Jeśli ze strachem opowiadasz o swoich doświadczeniach w gabinecie stomatologicznym to nie oczekuj tego, aby dziecko radośnie weszło do gabinetu. Ono słyszy więcej niż myślisz.
 • Dziecko naśladuje rodzica w każdy możliwy sposób. Jeśli Ty nie myjesz zębów regularnie - nie oczekuj by ono robiło to samodzielnie. Skąd ma czerpać wzorce?
 • Jeśli nawet zabraniasz lub ograniczasz ilość słodyczy w diecie Twojego dziecka, a Ty w każdej możliwej chwili podjadasz bez ukrycia... trudno zrozumieć dziecku, dlaczego tak być powinno.
 • Jeżeli nie jesteś w stanie pozbyć się nałogu palenia tytoniu i nie porozmawiasz szczerze o swoim problemie z nastoletnim dzieckiem – nie krzycz kiedy dorastające dziecko również spróbuje. Przecież czerpie wzorce również od Ciebie.
 • Dziecko zawsze wartościuje piękno patrząc na swojego rodzica. Jeżeli rodzicom nie przeszkadza stan ich uzębienia i próchnicowy uśmiech dlaczego niby ma przeszkadzać dziecku?
 • Przestałeś myć zęby Twojemu dziecku? Nie nadzorujesz go bo wydaje Ci się, że 5-latek powinien być samodzielny? Nie jesteś jedyny – wielu rodziców zaprzestało tej czynności. Pomyśl jednak, że książkowo należy wykonywać tę czynność do około 8 roku życia dziecka.
 • Często brakuje Ci czasu, aby spokojnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które nurtują Twoje dziecko? Pomyśl o tym, że niewiedza i niepewność często kreują niepotrzebny strach u dziecka. Wyjaśnij więc spokojnie na czym polegają wizyty w gabinecie stomatologicznym.
 • Po raz kolejny oddalasz Twoje noworoczne postanowienia dotyczące zdrowego stylu życia, zdrowego jedzenia, regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym? Niech zakoduje się w Twoim umyśle poczucie jak bardzo profilaktyka jest istotna.
 • Słyszałeś od kogoś, że szkoda czasu i pieniędzy na leczenie mleczaków bo i tak wypadną i urosną nowe? Jeżeli jesteś odpowiedzialnym rodzicem lub chcesz nim być, to pamiętaj: leczymy mleczaki.
 • Jesteś zabiegany, zapracowany, a może zwyczajnie niechętny do regularnych wizyt kontrolnych? Dziecko, które nie ma wpojonych pewnych zasad - nie będzie postępowało inaczej.

Spójrz na siebie

Jakim jesteś rodzicem? Czy chociaż próbujesz, czy się starasz? Spójrz na dziecko. Jakie chcemy by ono było? Nie wymagajmy najpierw od dzieci. Zacznijmy od siebie.

Logo

"Wyedukujmy rodziców"

Zanim zaczniemy wymagać czegoś od dzieci – wyedukujmy najpierw rodziców. Pierwszymi stomatologami dla dzieci są... ich rodzice.

Data publikacji artykułu: 15 stycznia 2022

Do góry