Dziecko nie chce myć zębów

Line
Dziecko nie chce myć zębów

Niektóre dzieci nie lubią myć zębów, ot zwyczajna rzecz. Jedne nie lubią mycia włosów – inne w ogóle nie tolerują kąpieli. Każdy kto ma dzieci pewnie wie, że czasami takie widzimisię wkradają się do naszego życia. Wtedy zamiast narzekać na przekorny los który sprawia, że jakoś wszystko idzie pod górkę warto znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Patrząc na bezradnych rodziców, którzy ratują sytuację jak mogą np. za przysłowiowego cukierka lub za bajki w TV ciągnące się nieskończenie długo dochodzę do wniosku, że nie tędy droga, że „coś za coś” nie zawsze wychodzi nam na dobre. Pamiętajmy o tym, że to rodzice powinni przejąć kontrolę nad myciem zębów przez swoje dzieci. Najlepiej przyzwyczajanie do mycia zębów rozpocząć w chwili, kiedy nie jesteśmy wykończeni całodniowymi obowiązkami, mamy dobry humor oraz czas na ewentualny dialog (czyt. czasami wymianę zdań z tymi starszakami, którzy często mają swoje racje i mamy na tyle cierpliwości by tę wymianę zdań odeprzeć obronną tarczą w stylu "jestem oazą spokoju").

Kiedy znajdziemy już to wszystko, siłę i czas – dajmy sobie chwilę na przemyślenia co właściwie i komu (3-latkowi czy 15-latkowi) chcemy wbić do głowy. Odpowiedź jest prosta: chcemy żeby zarówno 3-latek jak i nastolatek szorowali zęby.

Gdy dziecko jest jeszcze małe

Czasami z 3-latkiem jest zupełnie łatwo, gdyż zadziała autorytet rodzica, gdyż dziecko zaciekawi się wspólną zabawą. Warto chociaż na początek śmiać się i stworzyć dookoła wesołą atmosferę ze szczoteczką, ponieważ dziecko łatwo skojarzy nieprzyjemne mycie zębów z przyjemną chwilą, która trwała w czasie mycia np. wspólnym tańcem, piosenkami. Warto opowiedzieć dziecku bajkę o bakteriach, które mieszkają w nieumytych zębach. Warto używać do mycia past o różnych smakach i kolorach – tak będzie ciekawiej. Wszystkie kreatywne pomysły rodzica są tu zawsze mile widziane.

Gdy dziecko jest już większe

Z 8-latkiem już nie pójdzie tak łatwo, a z 12-latkiem tym bardziej. Do 8-latka podobnie jak do zbuntowanego nastolatka (no może odrobinkę łatwiej) przemówi fakt wyglądu i ładnego uśmiechu. Pomogą stwierdzenia "podoba mi się twój uśmiech – chciałbym, abyś miał taki ładny biały uśmiech najdłużej ja się da”. Można porozmawiać, pokazać zdjęcia zdrowego uśmiechu i uśmiechu osoby z aktywną chorobą próchnicową stwierdzając przy tym, że lepiej być na miejscu tego pierwszego. Dzieci w tym wieku dbają o wygląd zewnętrzny. Doceńmy ich starania, a może się wtedy jeszcze bardziej będą starać, kto wie?

My natomiast wiemy i wszystkim przypominamy, że przynajmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem) to my – rodzice szczotkujemy dzieciom zęby – i tak do 7-8 roku życia.

Logo

"Dziecko nie chce myć zębów"

Co zrobić gdy dziecko nie chce myć zębów? Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Data publikacji artykułu: 26 lutego 2022

Do góry