Jak ważne są słowa

Line
Jak ważne są słowa

Często wielu z nas ma swoją historię z dzieciństwa. Trauma dentysty, nieprzyjemne odczucia. Ten kto ma więcej niż 20, 30 lat z pewnością pamięta, że kiedyś słowo „dentysta” brzmiało niczym największa trwoga z horroru. Stomatologia nie wychodziła nam naprzeciw, jeśli można powiedzieć, że w ogóle jakikolwiek dentysta wychodził.

Pragnę zwrócić się do rodziców. Słyszę Wasze dialogi, z których powiewa grozą i co najgorsze ich prawdziwością. Nie brakuje szczegółów, drobiazgowego opisu, a Wasze dziecko słucha... Ktoś tylko opowiada coś znajomej, bo przecież wybiera się na wizytę do dentysty i przecież trzeba koniecznie przekazać swoje doświadczenia. Pech chce, że znajoma również dodaje do tego swoje trzy grosze... A na dywanie bawi się Wasze dziecko - bawi się pozornie, bo głównie słucha.

Dlatego po raz kolejny zwracam się do Was. Nie twórzmy takich niezapomnianych historii podczas intensywnego dialogu, ponieważ niepotrzebnie powstaje z nich zlepek tych czarnych najgorszych wizji na temat dentysty. A dziecko słucha... słucha i w swojej małej dziecięcej, naiwnej główce kreuje od początku niestworzone historie. Tak delikatna psychika dziecka już nigdy nie będzie w stanie wymazać z pamięci tych bolesnych obrazów - bo wchłonie je niczym gąbka i każde złe słowo połączy z głównym głośnym brzmieniem słowa „dentysta”.

A jeśli już stało się i popełniłeś ten błąd w przeszłości - zacznij na nowo od dziś. Kontroluj swoje słowa oraz postaraj się, aby dziecko już nigdy nie było świadkiem takiego dialogu. Nie wypowiadaj się negatywnie na temat dentysty (szczególnie wtedy, gdy w pobliżu przebywa dziecko). Unikaj opisywania wizyt, szczegółów leczenia.

Pamiętaj o tym, że dziecko powinno sobie wytworzyć obraz gabinetu jako miejsca przyjaznego. Może stać się to tylko dzięki Tobie. Jeżeli Ty jako główny autorytet dziecka spróbujesz w sposób przyjazny wprowadzić je w świat stomatologii, gabinetu, leczenia i zdrowia – zaowocuje to w przyszłości. Używaj tylko zrozumiałych słów, adekwatnych do wieku, a przede wszystkim brzmiących radośnie i miło.

Logo

"Jak ważne są słowa"

Pamiętaj o tym, że dziecko powinno sobie wytworzyć obraz gabinetu jako miejsca przyjaznego. Może stać się to tylko dzięki Tobie.

Data publikacji artykułu: 15 stycznia 2022

Do góry