O czym powinniśmy pamiętać

Line
O czym powinniśmy pamiętać

Być może jesteś pechowcem, bo właśnie nadszedł ten moment (który często wiele osób odwleka z nadzieją na lepsze jutro), a Ty nie możesz go ponownie odwlec w czasie – gdyż już za długo zwlekałeś. Może miałeś trochę pecha i Twój umysł musi przygotować się na poważną ingerencję w jamie ustnej dziecka w czasie tej pierwszej wizyty?

A może jest zupełnie odwrotnie... jesteś tym szczęśliwcem i planowo umawiasz się na wizytę, bo w ogóle nie zwlekałeś, tylko z rozsądnym podejściem i niecierpliwością czekałeś na ten ważny moment? Ten ważny moment nadszedł w końcu - Twoje dziecko wyrusza na pierwszą w swoim życiu wizytę w gabinecie stomatologicznym. Nieważne! Spróbuj oswoić swoje dziecko, spraw by polubiło swojego dentystę.

Sytuacji jest wiele – tak samo jak wiele jest różnych doświadczeń, charakterów, rad psychologów, pomysłów rodziców. Zapewne wiele osób chce Ci najlepiej doradzić. Myślę, że warto przeczytać poniższe wskazówki – jeśli będziesz chciał spróbować, to wykorzystasz je teraz. Jeśli nie teraz - to może w niedalekiej przyszłości.

Wizyta adaptacyjna – konieczność czy wymysł?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym stanowi podstawę rozpoczęcia współpracy na linii dziecko - dentysta. Ma bardzo istotny wpływ na dalsze leczenie oraz kształtowanie postawy dziecka podczas późniejszych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Wizyta adaptacyjna - bo taki powinna mieć charakter pierwsza wizyta dziecka u dentysty jest również niezmiernie istotna dla rodzica i stomatologa. Pozwala na ukształtowanie odpowiedniego zachowania i nawyków rodzica podczas późniejszych działań leczniczych. Wizyta adaptacyjna powinna być dostosowana do potrzeb pacjenta oraz oczekiwań rodzica. Powinna mieć charakter zapoznawczy i edukacyjny oraz przede wszystkim zachęcający do dalszej współpracy.

Wszystkie ważne wskazówki odnośnie wizyty adaptacyjnej omówimy w poszczególnych sekcjach, podając konkretne przykłady. Mają one na celu pomóc rodzicom oraz dzieciom przygotować się jak najlepiej do nowego doświadczenia jakim jest wizyta adaptacyjna. Mamy nadzieję, że wszystkie nasze porady pozwolą w łagodny sposób przebrnąć przez trudną drogę jaką jest leczenie stomatologiczne dzieci. Warto poświęcić więc swój czas, aby odpowiednio się przygotować, unikając późniejszego zaskoczenia i niepotrzebnego stresu. A więc czytajcie, korzystajcie, a przy tym bawcie się wspólnie - a wszystko po to by razem z dzieckiem polubić swojego dentystę.

Przed pierwszą wizytą

  • Należy pamiętać, że to rodzice są odpowiedzialni za zaplanowanie wizyty adaptacyjnej. Ich postawa i świadomość odgrywa kluczową rolę w późniejszym kształtowaniu nawyków ochrony zdrowia jamy ustnej. Prawdziwa - edukacyjna wizyta adaptacyjna powinna mieć swój czas około 2-3 roku życia dziecka. Taki wiek pozwala na prawidłową komunikację dziecko - dentysta.
  • Wizyta adaptacyjna powinna się odbyć w gabinecie, który znasz osobiście. Warto więc skorzystać wcześniej wedle własnej potrzeby z usług gabinetu, a wszystko celem lepszego samopoczucia rodzica. Zwyczajnie łatwiej rodzicowi przebrnąć przez stresującą pierwszą wizytę dziecka w miejscu, które zna. Warto wybrać porę dnia, w której dziecko nie będzie zmęczone ani głodne. Nikt z nas w tym czasie nie ma ochoty na poznawanie nowości.
  • Dla dziecka wszystko co nowe, obce i zupełnie nieznane jest przyczyną niepotrzebnego niepokoju. Postaraj się ze wszystkich sił, aby Twoje dziecko już przed wizytą u dentysty zdobyło wiedzę na temat higieny zębów, zdrowego stylu życia, roli dentysty w naszym życiu. Spraw, by poznało wiele ciekawostek, zabaw, piosenek o dentyście i ząbkach. To pozwoli łagodnie wprowadzić ten trudny temat w życie naszego dziecka. Pozwoli oswoić się z nim na co dzień i sprawić, że wizyty w gabinecie staną się rutynową, zwykłą sytuacją w jego codziennym życiu. Możesz skorzystać z naszych propozycji lub kreatywnie stworzyć coś zupełnie nowego, autorskiego.
  • Należy zapoznać się wcześniej z planem wizyty (np. podczas rejestracji telefonicznej) i upewnić się, że gabinet do którego się wybierasz oferuję wizyty adaptacyjne. Opowiedz dziecku dokładnie krok po kroku jak będzie wyglądała wizyta. Idealnym wprowadzeniem w świat gabinetu stomatologicznego są opowiadania o „Misiu Lugo”, które przedstawiają świat zabiegów stomatologicznych widziany oczami dziecka i dostosowany do wyobraźni dziecka. W szczegółowy sposób pozwalają krok po kroku omówić wszystkie procedury i pomagają sprawić, że na wizycie dziecko będzie już oswojone a daną czynnością. Myślę że warto się z nimi zapoznać.
  • Warto pokazać dziecku jak naprawdę wygląda gabinet. Spróbujcie wejść w wirtualny świat wykorzystując wirtualny spacer po gabinecie lub galerię obrazów. Zwróćcie uwagę na kolory, ozdoby w poczekalni lub kącik malucha. Nazwijcie przedmioty, które się tam znajdują. Przedstaw dziecku imię dentysty i z niecierpliwością wyczekujcie terminu wizyty.
  • Dobrze jest podkreślić kilka razy (tak by dziecko usłyszało), że bardzo się cieszysz, że jesteś dumna ze swojego dziecka i z tego, że nadszedł czas spotkania z dentystą. Pamiętaj wyłącznie o pozytywnych emocjach, barwie głosu, uśmiechu.
  • Ilość wizyt adaptacyjnych powinna być dostosowana do wieku dziecka oraz do planu późniejszego leczenia. Większość dzieci po pierwszej wizycie potrafi dobrze współpracować podczas leczenia. Pozostałym dzieciom (szczególnie tym z negatywną postawą początkową lub traumą dentystyczną) powinniśmy oferować taką ilość wizyt, jaka będzie wystarczająca do uzyskania zaufania i zbudowania partnerskiej relacji.
O czym powinniśmy pamiętać

W dniu wizyty

Do wizyty adaptacyjnej należy się odpowiednio przygotować - dotyczy to zarówno rodzica jak i dziecka. Udana wizyta adaptacyjna jest wypadkową kilku czynników, z których najważniejsze to zachowanie rodzica i lekarza. Nigdy nie popełniaj błędów o których przeczytasz… Weź dziecko pewnie za rękę i obiecaj sobie, że nieważne jak potoczy się sytuacja – zrobiłeś wszystko co mogłeś. Twoje dziecko jest wspaniałe, dzielne, bo przyszło tu razem z Tobą. Nieważne czy wizyta przebiegnie idealnie czy mniej idealnie – pamiętaj, że to dopiero początek Waszej przygody i nawet jeśli wydarzy się coś nieprzewidzialnego, niekoniecznie pozytywnego, to Ty powinieneś zachować największą czujność rodzica i ze spokojem pomyśleć, że następnym razem będzie zupełnie dobrze :)

Ważne zasady odnośnie wizyty

  • Zabierz ulubioną zabawkę dziecka na pierwszą wizytę u dentysty - to sprawi, że dziecko poczuje się bardziej komfortowo.
  • Nigdy nie mów do dziecka "nie bój się" – sugeruje to, że w wizyta w gabinecie może wiązać się z czymś nieprzyjemnym, z czymś czego dziecko może się bać. A przecież tak nie jest. Powiedz raczej: „wszystko będzie dobrze, wierzę że sobie poradzisz”.
  • Pamiętaj o tym, aby sobie uświadomić fakt, że dziecko nam ufa i nie możemy go zawieść – nie może być tu mowy o kłamstwie czy oszustwie. Nigdy nie oszukuj dziecka nawet jeżeli obawiasz się jego reakcji. Nie próbuj wyciągnąć dziecka do dentysty pod pozorem wyjścia w zupełnie inne miejsce. Może to doprowadzić do jeszcze większej frustracji i poczucia oszukania. Dziecko powinno być od początku nastawione i przekonane do wyjścia do dentysty.
  • Nigdy nie mów, że „nic że nie będzie bolało”, tym bardziej nie mów, że „nic nie poczuje” - bo każda nawet najmniejsza ingerencja w jamie ustnej może wiązać się z dyskomfortem dziecka. Jest przecież ingerencją w delikatną strefę jaką jest jama ustna. Lepiej powiedzieć poczujesz delikatne łaskotanie, delikatne dotknięcie albo lekki podmuch wiatru.
  • Nie mów „pani nic nie zrobi” - już od początku mówisz nieprawdę, bo nawet samo w sobie badanie lusterkiem jest przecież "zrobieniem czegoś".
  • Nie używaj słów, które mają nieprzyjemne brzmienie. Nie mów o wiertle, dmuchawce ślinociągu czy wyrywaniu. Dzieci nie znają znaczenia tych słów (bo niby skąd mają znać). Przyjemniej jest słuchać o małej szczoteczce, suszarce do zębów, słoniu pijącym wodę czy magicznym wyjmowaniu ząbków.
  • Nigdy nie krzycz na dziecko, nie szantażuj - nawet jeżeli nie współpracuje dobrze. Powiedz stanowczo, ale spokojnie. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialnym autorytetem.
  • Postaraj się, aby na wizycie zostało podjęte jakiekolwiek działanie i za to nagradzaj. Słowa „spróbujemy następnym razem” będą sugerowały dziecku fakt, że każdą wizytę można odroczyć nieskończenie wiele razy.
  • Ustalcie już w domu nagrodę. Zaproponuj niespodziankę, ale nie pozwól by dziecko przejęło inicjatywę. Nie pozwól, aby licytacja odnośnie nagrody miała miejsce w gabinecie.
  • Znajdź czas na spokojną rozmowę już kilka dni przed wizytą. Rozmawiajcie tak długo jak będzie potrzeba. To Twój czas i Twoja rola - im więcej powiesz, więcej czasu poświęcisz tym lepiej dla wszystkich.
Logo

"O czym powinniśmy pamiętać"

Sprawdź jak przygotować siebie i Twoje dziecko do pierwszej wizyty u dentysty (wizyta adaptacyjna). Jest ona kluczowa i będzie miała duży wpływ na przebieg kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Data publikacji artykułu: 15 stycznia 2022

Do góry